صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

طرح پژوهشی تحلیل حرارتی کوره‌های آهک‌پزی در بهینه‌سازی مصرف سوخت

رئیس واحد پژوهش و فناوری شرکت گاز استان قم، از ارائه راهکارهای کاهش مصرف سوخت در کوره‌های آهک‌پزی تا 40 درصد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان قم، علیرضا سلطان‌عینی بیان کرد: آهک یکی از مصالح بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف می‌باشد که علیرغم ورود فن‌آوری‌های نوین در عرصه پخت و تولید آن، هنوز به روش سنتی، به دلیل کم بودن سرمایه اولیه و سهولت کارکردی، رایج می باشد.

ایشان با اشاره به عملکرد کوره ها از نظر میزان مصرف انرژی سوخت اظهار داشت: کوره‌های آهک‌پزی سنتی در تولید آلاینده‌ها و کیفیت محصول با استانداردهای ملی اختلاف زیادی دارد.

وی در ادامه افزود: با بررسی‌ها و تحقیقات علمی به عمل آمده و همچنین آسیب‌شناسی انجام شده در پژوهش فوق، مشخص گردید که بیشترین سهم تلفات حرارتی، مربوط به گازهای داغ خروجی از کوره‌های سنتی و همچین تلفات حرارتی از دیواره کوره‌های دوّار می‌باشد.

ایشان ضمن بیان تحقیقات پژوهشی انجام شده در این راستا گفت: در صورت اجرایی شدن راهکارهای بهبود حاصل شده از پژوهش فوق‌الذکر می‌توان تا 40 در صد صرفه‌جویی در مصرف گاز اینگونه کوره‌ها داشت.

سلطان‌عینی در خصوص تعامل با دانشگاه‌های صنعتی و اخذ ایده‌های جدید در راستای دستیابی به اهداف پژوهشی اظهار داشت: مذاکره با دانشگاه‌های صاحب ایده در خصوص موارد مرتبط با شرکت گاز در دستور کار واحد پژوهش می‌باشد که با ارسال نامه به این دانشگاه‌ها، جهت ارسال ایده‌ها و طرح‌های مرتبط از ایشان دعوت به عمل آمد.

رئیس پژوهش و فناوری در ادامه گفت: در همین راستا، دانشگاه صنعتی قم با ارسال یک پروپوزال پژوهشی در مورد استفاده از مواد خاص برای کاهش مصرف سوخت گاز در واحدهای گلخانه‌ای، آمادگی خود را اعلام نمود که در حال بررسی و مذاکره جهت نهایی نمودن پروپوزال و ارسال آن به مدیریت پژوهش و فناوری ستاد شرکت ملی گاز ایران جهت اخذ تأییدیه نهایی و در نهایت انعقاد قرارداد پژوهشی می‌باشد.

سلطان‌عینی در پایان در خصوص دستیابی به هدف واحد پژوهش و فناوری در راهکارهای علمی، بیان کرد: همه سعی و تلاش ما این است که با برنامه‌ریزی جامع به منظور انجام فعالیت‌های مطالعاتی و پژوهشی در بخش‌های مختلف شرکت، به خصوص جهت بهینه‌سازی مصرف سوخت، از آخرین دستاوردهای علمی جوانان غیور میهن عزیز اسلامی‌مان، استفاده کنیم.

  • تاریخ درج خبر :
  • 1400/04/23 - ٠٩:٣٢
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 43

خروج